پنج شنبه، ۶ آبان ۱۴۰۰, ۱۳:۳۸
 
ابزار
در راستای اجرای بندهایی از قانون برنامه دوم و سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور که در سال 1374 از سوی دولت به آن توجه خاص شده بود، بهینه سازی مصرف انرژی به منظور پاسداری از منابع انرژی برای نسل های آینده و حفظ محیط زیست جزء اهداف اساسی دولت جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.
براین اساس وزارت نیرو فعالیت های پژوهشی گسترده ای جهت شناسایی وضعیت مصرف انرژی در بخش های صنعت، حمل و نقل، تجاری و خانگی را آغاز نمود. در این مسیر ارائه راهکارهای افزایش بازده مصرف انرژی در صنایع با انجام ممیزی انرژی و مدیریت بار، تعیین استانداردهای مصرف انرژی در تجهیزات خانگی و فرآیندهای صنعتی و نیز آموزش و ترویج فرهنگ منطقی سازی مصرف انرژی از جمله فعالیت های مهم در راستای اهداف فوق بوده است. طبیعتاً رسیدن به اهداف فوق نیازمند تشکیلات منسجم و نیروی انسانی متخصص و کارآزموده می باشد.
از این رو در سال 1375 با تاسیس سازمان بهره وری انرژی ایران فعالیت در زمینه های فوق الذکر به شکل سازمان یافته تری ادامه یافت. یکی از زیر مجموعه های سازمان بهره وری انرژی ایران دفتر محیط زیست می باشد که در سال 1378 تشکیل گردید تا انجام مطالعات و پژوهش­های لازم برای تبیین روابط متقابل بخش انرژی (تولید، انتقال و مصرف) و محیط­ زیست را هدایت نموده و جنبه­ های زیست ­محیطی راهکارهای صرفه­ جویی انرژی در صنایع و سایر بخش­های  اقتصادی- اجتماعی را مورد مطالعه و بررسی قرار دهد.
این دفتر با دارا بودن متخصصان و مشاوران مجرب در زمینه کنترل و کاهش اثرات زیست محیطی بخش انرژی برای نیل به اهداف توسعه پایدار در صنعت برق کشور، فعالیت می نماید.
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) می‌باشد.